Učenje slova i brojeva i načina na koji se oni pišu ne podrazumeva uvek papir i olovku.
Predstavljamo vam didaktičku igračku koja nam omogućava da se na malo drugačiji i zanimljiviji način upoznamo sa brojevima, slovima i raznim oblicima koristeći naše prstiće.
Podloga za pisanje
Podloga za pisanje se sastoji od drvene table sa udubljenom pravougaonom pregradom koji trebamo ispuniti različiim materijalima (kukuruzno brašno, so, šećer, pesak ili neki drugi rastresiti materijal ).
Pored nje se nalazi prostor za kartice na kojima su ispisani brojevi. Dete ima zadatak da po uzoru na izabranu karticu, svojim prstićima ispiše zadati broj. Takodje se u kompletu nalazi i štapić za ravnjanje ispisane podloge kojom se podloga vraća u prvobitno stanje.
Pisanje brojeva po uzoru
|
Ova igračka je višestruko korisna, jer omogućava stimulaciju više čula i dobijanje informacija o pojmu koji učimo ( u ovom slučaju o broju) na
različite načine. Pored toga što je deci veoma interesantno da ispisuju svojim prstićima brojeve i oblike, ovaj način igre i učenja će im omogućiti
brže pamćenje i bolje razumevanje materijala koji obradjujemo sa njima.
Taktilnu stimulaciju – Deca dodirujući brusni papir, stimulišu čulo dodira i uče o kvalitetu podloge koju dodiruju. Brojevi na ovim karticama su hrapave teksture i na taj način stimulišu jagodice prstiju.
Finu motoriku – Koristeći prstiće, najčešće kažiprst, stimulišemo fine pokrete malih mišićnih grupa. Ovim putem možemo stimulisati i pokazni gest kod mladje dece. Poznato je da fina motorika utiče na razvoj govora, tako da je dobit višestruka.
Više o povezanosti fine motorike i govora možete pročitati http://www.prvereci.rs/vesti/clanak/povezanost-fine-motorike-i-razvoja-govora
Propriocepciju – Ona je zadužena za dobijanje informacija o pložaju tela i delova tela, o pritisku, težini, samom pokretu.. Stoga pišući po podlozi dobijamo informacije o položaju ruke i prstiju, o pritisku koji nam je potreban da bi ostavili trag i da li treba da napravimo novi pokret kako bi tačno napisali ono što je zadato. Ovo je veština koja prirema šaku i prstiće za pisanje, crtanje i za sve fine pokrete koji će biti neophodni za pravilno izvršavanje zadataka koje ih čekaju tokom školovanja.
Razvoj pažnje, koncentracije, istrajnosti u zadatku i naravno osećaj zadovoljstva kada se zadatak uspešno obavi.
Govor – Dok informišemo dete o igri i dajemo uputstva poboljšavamo razumevanje kod dece. Takodje učimo nove pojmove o kvalitetu drvenih ploča kao što su hrapavo, glatko, teško, lako, manje, više, rastresito, gusto, ravno, uredno..... Na taj način kroz konkretan primer upoznajemo decu sa različitim kvalitetima materija a oni će kao mali ''sundjeri'' upijati nova znanja dokle god im je zanimljivo i dok možemo da ih zainteresujemo.
Ko bi rekao? Tako jednostavna igračka a toliko koristi i dobrog uticaja na razvoj dece.
Umesto drvenih brusnih tabli sa brojevima u predvidjen prostor možemo staviti slike sa raznim oblicima npr. krug, kvadrat, trougao, oval, trapez, romb....Ili bi mogli ispisivati slova ili kraće reči i tako decu uvoditi u svet pisanja. Sve ovo dodatno uvećava mogućnosti za učenje i da na zanimljiv način deci približimo početne matematičke pojmove i slova.
Ovaj didaktički materijal proizvodi Linit design d.o.o. a njihove proizvode možete pogledati na njihovom sajtu ili fb stranici.
Post nije sponzorisan,igračka je kupljena.