Za svakog roditelja, jedan od radosnijih trenutaka, jeste kada dete progovori i kada po prvi put čuju mama ili tata. Da bi se prve reči pojavile i razvio govor neophodan je pravilan psihomotorni, emocionalni i socijalni razvoj deteta.
Kada prve reči izostanu, kada se dete ne oglašava ili nema potrebu za komunikacijom tada je vreme da se obratite stučnom licu, potreban Vam je logoped koji će proceniti trenutni status deteta i dati Vam prave smernice u vezi njegovog razvoja.
Kontaktirajte nas na +381 63 430037 za više informacija i zakažite pregled kod logopeda.
Postoje određene norme u razvoju deteta za određeni uzrast, u odnosu na koje možemo odrediti da li se radi
o kašnjenju ili pravilnom razvoju govora kod dece.
Navešćemo neke od bitnih činilaca na koje logoped posebno obraća pažnju kada je govorno-jezički razvoj u pitanju. Ovo su pitanja koja će Vam svaki logoped postaviti prilikom prve posete:
• Da li je Vaše dete gukalo između 2. i 5. meseca? Da li je posle 6. meseca počelo da brblja i da se oglašava različitim glasovima i slogovima?
• Dete bi trebalo da između 9. i 18. meseca izgovori svoje prve reči. Obično su to mama, tata, baba, ili imitacija zvukova koje dete čuje u svojoj okolini.
• Da li se dete okreće ka izvoru zvuka? Da li se odaziva na svoje ime i prati razgovor odraslih u svom okruženju?
• Da li ima razvijene gestove, da li vam traži nešto pokazujući na taj predmet ili samo uzima, plače ili odustaje od svojih potreba?
• Da li se dete igra samo i ima osmišljenu igru, ili uključuje druge u svoju igru i deli svoja interesovanja?
• Da li zadržava pogled na vašem licu kada mu se obraćate i pogledom ukazuje na svoja interesovanja i potrebe?
• Da li se do druge godine proširuje rečnik i da li je dete počelo da izgovara jednostavne fraze i proste rečenice?
• Do treće godine bi govor trebao da bude razumljiv za širu okolinu i da dete ima bar 500 reči u svom aktivnom rečniku.
• Da li dete razume naloge? Ako mu kažete da baci đubre, donese igračku, da se obuje, ono bi takav nalog trebalo da razume i izvrši.
Kod dece sa određenim problemima, logoped će posebno pristupiti ispitivanju i pregledu kako bi se u daljem radu skoncentrisao na otklanjanje uzroka problema ako je to moguće.
Logoped će obratiti posebnu pažnju na decu koja su bila pod riziko faktorom u trudnoći majke, pri samom porođaju ili tokom ranog razvoja. To su deca sa :
• niskim APGAR skorom
• prevremeno rođena deca
• sa sniženim ili povišenim tonusom mišića
• koja su bila u inkubatoru
• imala žuticu
• koja nisu prošla skrining sluha u porodilištu
• deca sa organskim oštećenjem poput rascepa nepca
• deca koja imaju neki genetski sindrom
Nakon treće godine bi trebali da obratite pažnju da li dete pravilno uprotebljava gramatička pravila našeg jezika? Da li razlikuje rod, koristi jedninu i množinu, upotrebljava prideve u govoru? Koristi li priloge, predloge i veznike? Da li upotrebljava glagolska vremena, padeže i zamenice?
Deca bi na uzrastu oko četvrte godine trebala da razumeju postavljena pitanja, da samostalno odgovaraju na njih. Trebalo bi da vam ispričaju šta su radili u vrtiću, da zapamte šta su jeli, neki bitan događaj...Trebalo bi da uče kraće pesmice i da samostalno ispričaju priču u nekoliko rečenica.
Pravilan izgovor glasova takođe podleže normama. Sa navršenih pet godina, deca bi trebalo da izgovaraju pravilno sve glasove maternjeg jezika. Dozvoljena odstupanja su glas R i Lj, čiji se nepravilan izgovor toleriše još pola godine.
Na internetu možete pronaći savete kao i logopedske vežbe. Vežbe za pravilan izgovor glasova Č,DŽ,Š,Ž,S,Z,C kao i Ć,Đ, treba otpočeti oko četvrte godine. Veoma je važno pravovremeno raditi na pravilnoj artikulaciji kako se ne bi stekla loša govorna navika. Što duže dete nepravilno izgovara određeni glas to je njegova korekcija manje podložna promeni i tretman duže traje.
U periodu pred upis deteta u školu obratiti pažnju da li dete pravilno drži olovku, prepoznaje bar nekoliko slova, ume da napiše svoje ime. Trebalo bi da ume da prepozna prvi i poslednji glas u reči, da rastavi reči na slogove, prepozna reči koje se rimuju. Svako odstupanje od ovih veština se može uvežbati i usavršiti koristeći vežbe koje se rade na logopedskom tretmanu.
Ukoliko ste kao roditelj posumnjali na određena odstupanja u vezi govorno-jezičog razvoja svog deteta, najbolje je potražiti savet logopeda . Logoped će Vam dati sve potrebne odgovore, uraditi testove za određeni uzrast i utvrditi govorno-jezički status deteta. Ako je potrebno uputiće Vas na dalje testiranje kod drugih stručnjaka ( ORL specijalista, neurolog, defektolog, dečiji psihijatar, psiholog...)
Logoped je tu da kao stručno lice pomogne i da savet roditeljima, uradi dijagnostiku i tretman dece od najranijeg uzrasta, pruži podršku školskoj deci sa specifičnim smetnjama u učenju kao i podršku odraslim klijentima koji imaju narušen govor usled povreda, bolesti i različitih medicinskih stanja.
Naš savet za kraj je da ne odugovlačite sa odlukom, ukoliko primetite određene probleme kod deteta zakažite prvi pregled kod logopeda. Stojimo Vam na raspolaganju, saznajte više o nama, pozovite nas na +381 63 430037.